6 Wypowiedzi Ekspertów Na To Jak skorzystać z kolektorów słonecznych - Fotowoltaika Portal

panele słoneczne wrocław

Panele fotowoltaiczne w domu prywatnym

Korzystanie z paneli słonecznych jako z dodatkowego źródła energii elektrycznej staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza przy coraz wyższych cenach za prąd. Montażem paneli fotowoltaicznych zajmuje się odpowiednia f

6 Wypowiedzi Ekspertów Na To Jak skorzystać z kolektorów słonecznych - Fotowoltaika Portal panele słoneczne wrocław
irma działająca w branży fotowoltaicznej. Zdecydowanie się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu mieszkalnego może przynieść wiele zalet. Przede wszystkim fotoogniwa korzystają z energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł energetycznych. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych w dłuższej perspektywie pozwala na zaoszczędzenie na kosztach prądu elektrycznego dostarczanego przez elektrownię. Montaż fotowoltaiki jest więc rozwiązaniem korzystnym zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Sam koszt instalacji słonecznej nie musi być wcale tak wysoki, ponieważ istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do fotowoltaiki, co zachęca wielu ludzi do korzystania z energii słonecznej we własnym domu. Panele fotowoltaiczne sprawdzą się jako dodatkowe źródło energii w domu prywatnym.


Darmowa energia

Jeżeli zastanawiamy się nad budową domu, to od razu powinniśmy pomyśleć o tym, żeby zainwestować w kolektory słoneczne. Dzięki temu będziemy mieć możliwość korzystania z darmowej energii elektrycznej, a to znacznie obniży koszty związane z użytkowaniem własnego domu. Wbrew pozorom fotowoltaika nie jest dzisiaj taka droga i ta inwestycja powinna nam się szybko zwrócić.

Pamiętajmy, że najczęściej budujemy dom za pieniądze, które otrzymaliśmy z banku. Co miesiąc będziemy więc płacić bankowi określoną ilość pieniędzy. Jeżeli do tego dojdą nam wysokie rachunki za prąd, to może w pewnym momencie okazać się, że będziemy mieć problem z finansami. Chociażby właśnie z tego powodu energia odnawialna powinna nas zainteresować. Jeśli zależy nam na darmowej energii, to w tej chwili nie ma innej możliwości. Dodatkowo w ten sposób możemy również zadbać o otaczające nas środowisko, a to przecież też jest bardzo ważne. Pomyślmy więc o kolektorach słonecznych i korzystajmy z darmowej energii elektrycznej. Taka inwestycja nam się zwróci.


Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.


Fotowoltaika - czym jest?

Fotowoltaika - to słowo zdaje się dość trudne, ale w rzeczywistości każdy byłby w stanie je dzisiaj zdefiniować. Kryje się pod nim energia elektryczna, pobierana z naturalnego źródła, czyli wprost ze słońca. Pozyskiwana przy użyciu specjalistycznych paneli fotowoltaicznych (nazywanych też kolektorami słonecznymi) jest tak naprawdę naszą przyszłością. Szacuje się, że już za kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt lat wszyscy zamienią na nią zwykłą energię.

A dzieje się to już teraz. Nowoczesne kolektory słoneczne coraz częściej można spotkać na różnego typu budynkach. Nie są to już tylko najbardziej nowoczesne obiekty. Kolektory wyposażone w krzemowe płyty równie często występują dziś na dachach normalnych domów i zwyczajnych budynków firmowych. Z roku na rok ich popularność coraz bardziej wzrasta. Największy wpływ na ten wzrost ma sama energia odnawialna, która sprytnie łączy w sobie ekonomię z ekologią, gdyż jest rozwiązaniem tanim, a zarazem zupełnie nieszkodliwym dla otaczającego nas środowiska.