2020 czas aby lepiej Zamontować fotowoltaikę - Fotowoltaika Portal

panele słoneczne montaż

Czy nie lepiej przestawić się już

Naszą przyszłością i przyszłością naszej planety jest fotowoltaika. Jeżeli wszyscy ludzie na świecie zaczęliby czerpać energię elektryczną wyłącznie ze słońca, czyli źródła energii odnawialnej, zasoby nigdy nie uległyby wyczer

2020 czas aby lepiej  Zamontować fotowoltaikę - Fotowoltaika Portal panele słoneczne montaż
paniu, a środowisko nie ulegałoby zanieczyszczeniom. Zwróćmy uwagę na to, że światła słonecznego zawsze mamy pod dostatkiem. A energia pozyskiwana z węgla już nie długo może się zużyć, przez co prędzej czy później i tak wszyscy będziemy musieli przerzucić się na kolektory słoneczne.

Te zasoby węgla już teraz są mocno ograniczone. Jako że jest ich coraz mniej, wzrasta cena energii elektrycznej i ta tendencja będzie się utrzymywać, dlatego już za parę lat będziemy płacić za nią niebotyczne sumy pieniędzy. Czy nie lepiej przestawić się już teraz na coś bardziej ekonomicznego i zarazem bardziej ekologicznego? Energia odnawialna daje nam same plusy. Nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla czy innych toksycznych substancji. Jest dobra dla nas i całego świata.


Wygląd paneli słonecznych

Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.


W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest pojęciem, które określa naukę zajmującą się wykorzystywaniem energii słonecznej do wytworzenia energii elektrycznej. Przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest możliwe dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.


Konwersja fotowoltaiczna

Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki specjalnym ogniwom słonecznym, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polegające na konwersji fotowoltaicznej jest wykorzystywane w tak zwanej energetyce słonecznej. Sama energetyka słoneczna jest jedną z gałęzi przemysłu, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, a konwersja fotowoltaiczna jest jednym ze sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane w elektrowniach słonecznych. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzany na dachach budynków wytwarzając energię elektryczną przeznaczoną do użytku w ramach gospodarstwa domowego. Konwersja fotowoltaiczna, ujmując to w jak najprostszy sposób, służy wytworzeniu prądu elektrycznego korzystając z promieniowania słonecznego. Zjawisko fotowoltaiczne występujące w fotoogniwach umożliwia zachodzenie konwersji fotowoltaicznej.